Co nowego
Bądź na bieżąco

Aktualności
paz
07
✔ wczorajsza podwyżka stóp procentowych nie wpłynie drastycznie na zatrzymanie cen w sklepach, decyzja wyznacza jedynie kierunek obrany przez RPP i jest sygnałem, że dalsze wzrosty są nieuniknione. Dopiero długotrwała polityka zwiększania stóp może w niewielkim stopniu zatrzymać inflacje, która jest w dużej mierze napompowana przez czynniki zewnętrzne.

✔ wczorajsza podwyżka stóp procentowych może krótkoterminowo umocnić złotego. Stracą firmy eksportujące produkty do strefy EURO, zyskają firmy importujące, frankowicze i planujący egzotycznie jesienne wakacje.

✔ najważniejsze: co wydarzy się z naszymi ratami:

- "stare kredyty", z przed ery COVID-19, nadal pozostaną historycznie tanie.
- zobowiązania zaciągnięte w okresie COVID-19 (kwiecień 2020 r - wrzesień 2021) nieznacznie zdrożeją, ale nadal będą istotnie tańsze niż raty kredytów ze stałym oprocentowanie,
- zobowiązania planowane, przyszłe: paradoksalnie może okazać się, że wczorajsza podwyżka, może dać bankom większe pole manewru do konkurencji w zakresie marż kredytów i na ten czas, podwyżka może okazać się neutralna.

Jak zmienia się rata kredytu dla kwoty 300 000 zł zaciągniętego na 25 z umowną marżą na poziomie 2% pokazuje załączona grafika.