Co nowego
Bądź na bieżąco

Aktualności
maj
25
Jesteśmy już po sezonie publikacji raportów giełdowych spółek za pierwszy kwartał 2016 roku. W przypadku banków był to kwartał szczególny, ponieważ od lutego instytucje finansowe zaczęły płacić nową daninę, zwaną potocznie „podatkiem bankowym”. Po analizie sprawozdań banków notowanych na GPW można pokusić się o pierwsze wnioski:
- Po pierwsze, 
wpływy do budżetu państwa będą zdecydowanie niższe od zapisanych w ustawie budżetowej 5,5 mld złotych i tym bardziej niższe od 6,5 mld zł zapowiadanych przez ministra Pawła Szałamachę.
Po drugie, banki nie ograniczyły akcji kredytowej. Po pierwszym kwartale wartość kredytów i pożyczek udzielonych klientom przez 11 giełdowych banków była o 4,2% wyższa niż rok wcześniej. W skali całego sektora (dane Komisji Nadzoru Finansowego) wzrost wartości kredytów wyniósł 2,2% rdr.
- Po trzecie, z danych finansowych płynie bardzo zaskakujący wniosek, że 
banki nie przerzuciły podatku na klientów poprzez podwyżki opłat i prowizji.  Wśród 11 banków notowanych na GPW łączny wynik prowizyjny był w pierwszym kwartale 2016 r. o 4,3% niższy niż przed rokiem. W skali całego sektora spadek wyniku z tytułu prowizji był jeszcze głębszy i wyniósł prawie 5% rdr.