Co nowego
Bądź na bieżąco

Aktualności
maj
30

Dowód osobisty w rękach niepowołanych osób może sprawić nam sporo kłopotów. Do najczęstszych sytuacji, gdy zgubiony albo skradziony dowód jest wykorzystywany należą: 

- wzięcie kredytu w banku, 

- wzięcie na raty drogich przedmiotów, np. sprzętu elektronicznego, 

- wykorzystywanie cudzego dowodu do jazdy bez biletu w różnych środkach transportu.

W takiej sytuacji niezwłocznie należy udać się do Oddziału Banku, w którym posiadamy konto i poprosić o zastrzeżenie dowodu osobistego. Pracownikowi Banku należy zwrócić uwagę, aby zastrzeżenie zostało zgłoszone do Systemu Dokumenty Zastrzeżone. Tym samym o fakcie zagubienia dowodu zostaną poinformowane wszystkie banki. 
Jeśli nie posiadasz konta bankowego, należy udać się Banku, który przyjmuje zgłoszenia od takich osób. 
Aktualna lista instytucji znajduje się na stronie www.dokumentyzastrzezone.pl

W przypadku kradzieży dowodu pierwsze kroki należy skierować przede wszystkim na policję. Jest to szczególnie ważne z uwagi na coraz częstsze próby wyłudzenia pieniędzyczy brania kredytów na skradziony dowód.

W dużej mierze możemy się zabezpieczyć przed potencjalnymi konsekwencjami działań wymierzonych przeciwko nam, zgłaszając fakt kradzieży policji (jako potwierdzenie powinniśmy otrzymać pisemne zaświadczenie zgłoszenia kradzieży dowodu).

Jeśli stracimy dowód w innych okolicznościach, np. zostanie on zniszczony czy zgubiony – wówczas od razu musimy pofatygować się do najbliższego urzędu gminy.

Kiedy tylko zorientujesz się, że zaginęły Twoje karty, zadzwoń na infolinię banku, który prowadzi rachunki. Nieuczciwy znalazca może dokonać transacji internetowej lub zbliżeniowej bez użycia kodu PIN co narazi Cię na dodatkowe koszty. W przypadku zgłoszenia zagubienia/kradzieży w banku, ten poniesie odpowiedzialność za ewentualne transakcje i zablokuje Twoje karty.

Przy wszystkich działaniach zachowaj rozwagę i spokój!