Co nowego
Bądź na bieżąco

Aktualności
paz
12

Mieszkańcy Krakowa na dobre rozpoczęli walkę z gęstą zabudową Krakowa. Po kłopotach Avii przestrzegamy Klientów, którzy planują zakup mieszkań w inwestycji Dewelopera LC CORP przy ul. Grzegórzeckiej oraz Dewelopera DOM-BUD na osiedlu Kolorowym.

Inwesycja na osiedlu Kolorowym:
Nowy budynek miał znajdować się przy rondzie Czyżyńskim. Nie wiadomo jednak czy obiekt w ogóle powstanie, bo urzędnicy 7 października tego roku wydali nakaz wstrzymania budowy.

Chodzi o teren między autokomisem a blokiem numer 25. Obiekt ma powstać w miejscu, gdzie do niedawna była jeszcze zieleń i drzewa. Pozwolenie na budowę urzędnicy wydali już w 2013 roku i zgodnie z nim deweloper może wybudować dziewięciopiętrowy budynek. Na parterze ulokowana ma być część usługowa, powstanie także garaż podziemny i naziemne miejsca postojowe. Ponadto inwestor ma zbudować zjazd do drogi wewnętrznej osiedla.

Urzędnicy wydali pozwolenie budowlane niezgodne z prawem. Deweloper już pracuje

W czym więc leży problem? W tym, że pozwolenie na budowę wydano niezgodnie z prawem. Zgodnie z przepisami, o planowanej inwestycji powinni zostać poinformowani właściciele nieruchomości, na które powstająca inwestycja będzie miała oddziaływanie. Takie osoby powinny być uznane także za stronę w postępowaniu przy wydawaniu pozwolenia.

Tym razem jednak urzędnicy "zapomnieli" o blisko setce osób, które mieszkają w bloku numer 25 na osiedlu Kolorowym. Budynek bezpośrednio graniczy z terenem, gdzie ma powstać nowy obiekt. Odległość między nimi to zaledwie kilka metrów. Urzędnicy wydając pozwolenie, uznali, że mający powstać budynek w żaden sposób nie wpłynie na jakość życia obecnych mieszkańców.
Deweloper w razie zakazu budowy może domagać się od miasta odszkodowania na drodze sądowej.

Inwestycja przy ul. Grzegórzeckiej:

Sprawa dotyczy terenu przy ulicy Grzegórzeckiej. Ten znajduje się niedaleko skrzyżowania z ulicą Zieleniewskiego, w pobliżu teatru Variete. Teren jest w użytkowaniu wieczystym firmy LC Corp. W maju zeszłego roku urzędnicy wydali deweloperowi pozwolenie na wybudowanie dwóch budynków mieszkalnych wraz z garażami podziemnymi. Obecnie prace budowlane dobiegają końca. 
W
 momencie wydania decyzji o pozwoleniu na budowę urzędnicy nie mieli żadnych zastrzeżeń. Teraz jednak okazuje się, że teren ten nie powinien zostać przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową.