Co nowego
Bądź na bieżąco

Aktualności
lut
27
Zakup mieszkania u Dewelopera to dla wielu z nas początek nowego rozdziału w życiu. Podpowiadamy jak rozpocząć go ze spokojem, unikając ryzyka i korzystając z dostępnych możliwości prawnych.
Sprawdź naszą checklistę i upewnij się, że sprawdziłeś wszystko:

Czy dla inwestycji prowadzony jest mieszkaniowy rachunek powierniczy?
Ustawa Deweloperska wprowadziła dodatkowe zabezpieczenie środków wpłacanych przez Klienta. Kwoty księgowane są na rachunku bankowym i mogą zostać przekazane Deweloperowi dopiero po wykonaniu poszczególnych etapów budowlanych. To znakomite narzędzie pozwalające ograniczyć ryzyko.
 
Czy otrzymałeś prospekt informacyjny?
Pamiętaj, prospekt to nie ulotka reklamowa tylko źródło cennych informacji o Deweloperze i danej inwestycji. Z uwagą powinniśmy przejrzeć dotychczasowe osiągnięcia firmy, która ma wybudować nasze mieszkanie. Szczegółowe informacje dotyczące projektu, sposobu finansowania inwestycji i planowanych dat ukończenia poszczególnych etapów znajdziemy właśnie w tym dokumencie.
 
Czy wiesz kiedy inwestycja została wprowadzona do sprzedaży?
Jeśli stało się to przed wprowadzeniem w życie w/w ustawy deweloperskiej to warto poświęcić jej więcej uwagi.  Dla tych inwestycji nie ma obowiązku prowadzenia rachunku powierniczego. Pozytywnym aspektem jest to, że mieszkanie pewnie jest już gotowe do odbioru, a inwestycja uzyskała pozwolenie na użytkowanie.
 
Czy zweryfikowałeś treść umowy deweloperskiej?
W tym przypadku dobrze zaufać fachowcom. Dobrze jest sprawdzić Księgę Wieczystą oraz skonsultować treść umowy z prawnikiem. Jeśli mieszkanie kupujesz na kredyt to znaczną część tej pracy wykona za Ciebie bank. W przypadku inwestycji budowanych na kredyt, należy poprosić dewelopera o dostarczenie promesy potwierdzającej uwolnienie hipoteki po wpłacie wszystkich należności.